یکشنبه 25 آذر 1397

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

در البرز برگزار می شود:
اولین رویداد استارتاپی پسماند و محیط زیست

اولین رویداد استارتاپی پسماند و محیط زیست  " 1st Waste Startup Weekend" با شعار رخداد کارآفرینی " آیندت رو دور نریز " در تاریخ  15 الی 17 آذر ماه 96 برگزار خواهد شد.

مقدمه

استارتاپ ویکند:

استارتاپ ویکند، مشهورترین رویداد استارتاپی در دنیاست. نام این رویداد از دو بخش "استارتاپ" و "ویکند" تشکیل شده است. استارتاپ به معنای "کسب و کار نوپا" می باشد و "ویکند" به معنای "آخر هفته". استارتاپ ویکند رویدادی است که در آن علاقمندان به ایجاد یک کسب و کار نوپا، دور هم جمع شده و در یک آخر هفته، به رقابتی مبتنی بر نوآوری می پردازند.

      استارتاپ ویکند یک برند جهانی است و از حدود سال ۲۰۰۷ شروع به کار کرده است و در حال حاضر در بیش از ۵۰۰ شهر در دنیا برگزار می شود. استارتاپ ویکند یک رویداد سه روزه است که شرکت کننده ها از قشرهای مختلف مثل فنی، گرافیکی، مدیریت، کسب و کار و … دور هم جمع می شوند و تیم تشکیل میدهند. خوبی این تیم ها این است که این افراد مکمل هم می شوند و هرکس به اندازه دانش و تجربه اش نیازهای گروه را برآورده میکند. برای این تیمها افرادی وجود دارند که منتور(mentor) هستند بدین معنا که در استارتاپ ویکند سابقه دارند و تجربیاتشان را به تیم ها منتقل می کنند. در داوری ها نیز همیشه صندوقهای سرمایه گذاری وجود دارند، یعنی شرکتهای بزرگی که مدیرعامل هایشان برای سرمایه گذاری در پروژه های برتر شرکت میکنند.
استارتاپ ویکند یک دورهمی است که با دورهمی هایی که تا به حال دیده یا شنیده اید متفاوت است، اینجا دورهم جمع می شوند و ایده ها را برای اینکه در نهایت تبدیل به یک کسب و کار شوند و به زبان ساده تر و بهتر به پول برسند مطرح میکنند و در یک آخر هفته به مدت ۵۴ ساعت با تمام افراد در این دورهمی مشورت و همفکری میکنند، یاد میگیرند، تجربه کسب میکنند، دوستان کار بلد و خوش فکر پیدا میکنند و خلاصه آخر سر چندین قدم برای رسیدن به ایده یشان و عملی شدن آن جلو میافتند.

 


ضرورت و اهمیت

 

یکی از مباجث مربوط به فعالیت‌های اجتماعی موضوع پسماند است. پسماند در بسیاری از کشور علاوه بر اشتغالزایی موجب حل بسیاری از معضلات اجتماع می‌شود. در این کشورها برای مدیریت پسماند مردم را مجاب کرده‌اند که ملزم به رعایت قوانینی هستند. مدیریت پسماند بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نخواهد بود، در کشورهای توسعه‌یافته با توجه به ارائه برنامه‌ جامع و کامل در حوزه مدیریت پسماند همه خود را متعهد و موظف به رعایت مسائل در این حوزه می‌دانند.

در کشور ما جمع‌آوری و عوارض حمل زباله ؛ هزینه‌های بسیاری به شهرداری تحمیل می‌کند. این در حالیست که در بسیاری از کشورها خانوارها بابت زباله‌های تولید شده خود به دولت پول پرداخت می‌کنند. با وضع قوانینی در راستای کنترل تولید زباله و مدیریت پسماند مانند کشورهای توسعه‌یافته می توان همگان را در برابر حفظ و حراست از محیط‌زیست آیندگان مسئول نماییم .

نباید تنها محیط‌زیست و شهرداری‌ها را متولی مدیریت پسماند دانست، همه اقشار، دستگاه‌ها، مدارس، مراکز آموزشی در مدیریت پسماند دارای نقشی اثرگذار هستند. هیچ نسخه اداری برای حل معضل پسماند بدون مشارکت مردم وجود نخواهد داشت، بسترها را باید برای فرهنگ‌سازی و آموزش در حوزه پسماند فراهم کرد. باید در راستای عملیاتی کردن راهکارها گام برداشت. از این رو سازمان پسماند شهرداری کرج در جهت فرهنگ سازی و تولید محتوای مناسب تصمیم به برگزاری

 " اولین استارتاپ ویکند پسماند و محیط زیست " گرفته است تا جوانان و صاحب نظران در این حوزه تبادل ایده داشته باشند


اهداف

 

 • برگزاری اولین رویداد استارتاپی کشور در حوزه پسماند
 • شرکت 96 نفر در قالب 12 گروه 8 نفره از 1. شاغلین و علاقه مندان 2. دانشجویان و فارغ التحصیلان : رشته های محیط زیست ؛ گرافیک ، مهندسی کامپیوتر ( نرم افزار و فناوری اطلاعات ) ، مدیریت و بازاریابی ، تبلیغات و فروش ، کسب و کار
 • بررسی جدید ترین فناوری ها و روش های تجاری سازی در عرصه پسماند و محیط زیست در بین جوانان کشور
 • تشویق فعالان و علاقه مندان جهت ایجاد برنامه های موثر و کارامد در زمینه های مختلف فناوری و کارآفرینی
 • پایه گذاری برگزاری این رویداد ملی به صورت سالیانه در استان البرز
 • فراهم نمودن بسترهای مناسب همکاری میان متخصصین و کارشناسان با متولیان استان در حوزه شرکت های

دانش بنیان ، فناوری ، کارآفرینی

 • ایجاد بستری مناسب جهت همکاری بین کارآفرینان و مراکز علمی و پژوهشی

 

مهمترین اثرات و دستاوردهای که اجرای طرح در پی خواهد داشت

 • گسترش هرچه بیشتر همزبانی و همگرایی مدیران ذیربط و کارشناسان حوزه کارآفرینی و محیط زیست
 • برگزاری اولین رویداد ملی پسماند با مشارکت حداکثری سازمان ها
 • معرفی استان البرز به عنوان قطب فعالیت های زیست محیطی ، فناوری و کارآفرینی
 • تاسیس انجمن کارآفرینی در حوزه پسماند و محیط زیست در استان البرز
 • ارائه خدمات مشاوره تخصصی در حوزه پسماند و محیط زیست و کارآفرینی
 • ارائه کلیه آموزش های تخصصی برای گروه های مدیران ، مهندسین متخصص
 • حمایت علمی و تخصصی کارشناسان حوزه کارآفرینی در پسماند و محیط زیست

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام کلیک نمایید.

 

تاریخ انتشار : 1396/08/01
کد : 24
تعداد بازدید: 205

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601