چهارشنبه 8 بهمن 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

گزارش بازدید مجازی از شرکت کنترل گاز اکباتان همدان

برنامه بازدید علمی استعداد های  برتر از شرکت کنترل گاز اکباتان همدان به همت بنیاد نخبگان استان همدان به صورت مجازی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان برنامه بازدید علمی استعداد های  برتر از شرکت کنترل گاز اکباتان همدان به همت بنیاد نخبگان استان همدان در روزیکشنبه مورخ 30 آذرماه 1399 به صورت مجازی برگزار گردید.

شرکت کنترل گاز اکباتان همدان - وابسته به شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت (سهامی عام) - که اکنون به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات ایمنی، تنظیم و اندازه گیری گاز شهری در ایران و خاورمیانه مطرح می‌باشد. در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های کلان ملی در ایجاد و توسعه شبکه گازرسانی سراسری، با هدف خودکفایی و قطع وابستگی کشور در زمینه تجهیزات مورد نیاز شرکت ملی گاز ایران، شرکتهای گاز استانی و مشترکان گاز طبیعی، از سال 1362 با طراحی و ساخت رگولاتور گاز شهری پا به عرصه تولید تجهیزات صنایع نفت و گاز گذاشت..

مهندس جعفری ( مدیر عامل شرکت کنترل گاز اکباتان) ضمن خوش آمدگویی به مستعدین و مخترعین به معرفی اجمالی این شرکت به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات ایمنی، تنظیم و اندازه گیری گاز شهری در ایران و خاورمیانه پرداخته وبا بیان این موضوع که شرکت با تولید، ماشینکاری و مونتاژ درپوش موتور پراید به سفارش شرکت مگا موتور وارد بازار خودرو شده، خاطر نشان کردند فعالیتهای شرکت در زمینه صنعت خودرو با تولید پوسته جعبه فرمان پژو 405 در سال 1387 گسترش یافته است. ایشان دلیل اصلی عقب ماندگی در کشورهای توسعه نیافته را ضعف در تولید فناوری، عدم استفادۀ بهنگام از منابع و ضعف در مدیریت منابع عنوان کردند. وی استفاده از فرایندهای ایده پردازی و کمک گیری از ایده های خلاقانه و اجرایی کردن این ایده ها را به منظور گام نهادن در مسیر توسعه یافتگی بسیار مهم و ارزشمند ارزیابی نمودند. وی حضور مستعدین و مخترعین در شرکت ها دانش بنیان را فرصتی بسیار ارزشمند و طلایی به منظور بهبود تمام فرایند های موجود در شرکت، با استفاده از خرد جمعی دانسته و اینکه هریک از این افراد می توانند با ارائۀ پیشنهاد یا راه حلی برای بهبود کیفیت، افزایش کار، کاهش هزینه و یا بهبود ارگونومی برای رفع مشکلات احتمالی در این مراکز اقدام نمایند. پیشنهاد همکاری به برخی از مخترعین جهت اشتغال در این شرکت از نکات قابل توجه در صحبت های ایشان بود.

 در ادامه استعداد های برتر به همراه مدیر عامل این شرکت به صورت مجازی به بازدید از قسمتهای مختلف این شرکت پرداختند. از دو سایت مهم این شرکت، سایت تولید و کالیبراسیون کنتور گاز شهری و سایت تولید و کالیبراسیون رگولاتور گاز شهری بازدید بعمل آمد که به ترتیب در این سایت ها  افراد با نحوه مونتاژ ، کالیبراسیون و کارکرد انواع کنتورها وچگونگی عملکرد و تقلیل فشار گاز در رگولاتورها آشنا گردیدند.سپس افراد از قسمت اعمال پوشش الکترواستاتیک و نحوه اعمال پوشش بر روی انواع قطعات رگولاتورها وکنتورها و قسمت لیپینگ دیدن کردند که در این بخش ها افراد با چگونگی ایجاد صافی سطح بر روی قطعات کنتور بود آشنا گردیدند. سایت دایکستینگ یا ریخته گری تحت فشارکه در این سایت با توجه به وجود چندین دستگاه ماشین دایکست در توان های مختلف، توضیح کاملی از فرایند ریختگری تحت فشار ارائه شد و بازدید کنندگان با نحوه تولید به روش ریخته گری تحت فشار آشنایی پیدا کردند. در پایان نیز از سالن های ماشین کاری ( CNC ) و سایت قالب سازی که از مهمترین قسمت های این شرکت می باشد بازدید بعمل آمد. در این قسمت ها بازدید کنندگان با فرایندهای مختلفی مانند سنگ زنی، قلاویز کاری، سوراخ کاری فرز کاری و کار با ماشین CNC  و نحوه تولید قالبهای دایکست و همچنین مراحل طراحی و ساخت قالب آشنا گردیدند.

تاریخ انتشار : 1399/10/06
کد : 20173
تعداد بازدید: 75