چهارشنبه 9 مهر 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

تسهیلات نظام‌وظیفه به هزار و 790 شرکت ‌دانش‌بنیان رسید

تسهیلات نظام‌وظیفه یکی از بسته‌های خدمتی است که با هماهنگی سایر ارگان‌ها توسط معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور عرضه می‌شود. رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان خبر از استفاده هزار و 790 شرکت از انواع تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی در بازه زمانی سه سال اخیر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سید محمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تشریح حمایت‌ها و فرآیندهای جاری در تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی با اشاره به طرح‌های حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گفت: با توجه به دستور ویژه مقام معظم رهبری، مساعدت ستاد کل نیروهای مسلح و با همکاری قرارگاه مهارت‌آموزی نیروهای مسلح، انجام پروژه جایگزین خدمت در دستگاه‌های دولتی و دفاعی، پروژه جایگزین خدمت در شرکت‌های دانش‌بنیان و امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان برای افراد کلیدی فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مهیا شده است.

وی ادامه داد: طی سه سال گذشته 1790 شرکت دانش‌بنیان و فناور از انواع تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی استفاده کرده‌اند.

هر ماه 400 درخواست ارسال می‌شود

صاحبکار خراسانی در رابطه با احراز صلاحیت شرکت‌ها و افراد متقاضی، افزود: به‌طور میانگین ماهانه 400 درخواست مربوط به دریافت تسهیلات نظام‌وظیفه از طریق سامانه یکپارچه مدیریت نظام و اجتماعات نخبگانی (سامانه سینا sina.bmn.ir) به مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ارسال می‌شود که این درخواست‌ها پس از ثبت در این سامانه، توسط کارشناسان دانش‌بنیان بررسی و صلاحیت شرکت‌ها و افراد درخواست کننده ارزیابی می‌شود. مدارک مالی شرکت، سوابق بیمه، امتیازات افراد متقاضی امریه در دوره‌های زمانی مشخص، دریافت اطلاعات مربوط به اعزام، کسری خدمت و سابقه خدمت ازجمله مواردی است که برای مورد تقاضا از سوی شرکت و سرباز  بررسی می‌شود.

بیش از 1000 نفر برای پروژه جایگزین خدمت معرفی شدند

وی در ادامه به توضیح انواع پروژه‌ جایگزین خدمت پرداخت و گفت: این حمایت به دو صورت پروژه جایگزین خدمت در دستگاه‌های دفاعی و کشوری و پروژه جایگزین خدمت در شرکت دانش‌بنیان ارائه می‌شود. نخبگان فناور در صورت احراز شرایط و کسب امتیازهای مصوب و از طریق معرفی به مرکز نخبگان و استعدادهای برتر نیروهای مسلح، می‌توانند پروژه‌ای را برای یکی از صنایع نظامی و دفاعی کشور به انجام برسانند.

 صاحبکار خراسانی همچنین بیان کرد: همچنین افراد کلیدی فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای حل مشکلات و پیشرفت علمی و فنی کالا و خدمات دانش‌بنیان از طریق تحقیق و توسعه، در صورت کسب حداقل امتیاز لازم می‌توانند پروژه جایگزین خدمت خود را در شرکت دانش‌بنیان انجام دهند.

وی افزود: از سال 97 تاکنون حدود 800  نفر به‌منظور انجام پروژه جایگزین خدمت در صنایع نظامی و دفاعی و 235 نفر به‌منظور انجام پروژه جایگزین خدمت در شرکت دانش‌بنیان به دانشگاه عالی دفاع ملی معرفی‌شده‌اند.

پروژه‌های جایگزین خدمت توسط داوران ارزیابی و داوری می‌شود

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد نحوه داوری و ارزیابی پروژه‌های جایگزین خدمت در شرکت دانش‌بنیان گفت: 32 داور که از کارشناسان برجسته و فعال هر حوزه فناوری هستند در حال حاضر به بررسی پروپوزال‌ها و گزارش‌های سربازان فناور در شرکت‌های دانش‌بنیان می‌پردازند.

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در ادامه به توضیح فرایند امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت و ادامه داد: نخبگان فناور در صورت احراز شرایط و کسب امتیازهای لازم می‌توانند، به‌عنوان مأمور در طول مدت خدمت نظام‌وظیفه، در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت کنند. از آبان ماه سال 1397 تاکنون 650 نفر به‌صورت امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان خدمت سربازی خود را آغاز کرده اند,که اغلب آنها دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.

صاحبکار خراسانی به نظارت مستمر معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به فعالیت سربازان فناور اشاره کرد و گفت: معاونت علمی و فناوری دائماً بر افراد در حال خدمت در شرکت‌های دانش‌بنیان نظارت دارد. این نظارت شامل  مواردی مانند بازدید حضوری از سربازان حاضر در شرکت‌های دانش‌بنیان، تماس‌های تلفنی مستمر با افراد در طول دوران خدمت و گرفتن گزارش عملکرد سربازان فناور می‌شود.

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در پایان با اشاره به ایجاد سامانه‌های پاسخگویی به افراد گفت: متقاضیان استفاده از این تسهیلات می‌توانند اطلاعات لازم را از طریق سامانه شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان Daneshbonyan.ir کسب کنند و در صورت هرگونه سؤال از طریق سامانه پاسخگویی مکتوب crm.isti.ir اقدام کنند.

تاریخ انتشار : 1399/06/02
کد : 10145
تعداد بازدید: 69

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601