برگزاری بازدید مجازی از مراکز فرهنگی و گردشگری همدان

بنیاد نخبگان استان همدان در راستای برنامه های فرهنگی اقدام به برگزاری بازدید مجازی از آرامگاه بوعلی سینا و کلیسای گریگوری استفان همدان می نماید.

بنیاد نخبگان استان همدان در نظر دارد درراستای برنامه های فرهنگی خود و درراستای بازدید از مراکز فرهنگی و گردشگری با هدف آشنا ساختن اجتماع نخبگانی  با جاذبه های گردشگری و با هدف ارتقاءخودآگاهی ملی و حس دلبستگی به میهن، بازدید مجازی ازآرامگاه بعلی سینا و بخش های مختلف آن و کلیساهای تپه هگمتانه شهرهمدان را برگزار نماید.

 

راهنمای این بازدید آقای حامد حاجیلوئی دانشجوی کارشناشی ارشد باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینا و راهنمای گردشگری موزه و تپه باستانی هگمتانه می باشد.

 

بازدید از کلیساهای تپه هگمتانه- شنبه 29 آبان ماه - ساعت 11 إلی 12

بازدید از آرامگاه بوعلی سینا- یکشنبه30 آبان ماه- ساعت 11 إلی 12

 

لینک بازدید: https://join.skype.com/NA1T8pdmJPBm

 

آرامگاه بوعلی سینا بنای یادبود ابن سینا فیلسوف، دانشمند و پزشک ایرانی است که در میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان واقع شده‌است. بنای قبلی آرامگاه بوعلی سینا در زمان قاجاریه ساخته شده بود. این مقبره به دستور دختری به نام نگار، نوه فتحعلی شاه قاجار بنا شد. بنای آرامگاه ابوعلی سینا به دو سبک ایران باستان و ایران بعد از اسلام ساخته شده است. المان هایی که در ساخت این آرامگاه به کار گرفته شده است الهام از برج گنبد قابوس، باغچه هایی که در محوطه ی این آرامگاه ساخته شده اند نیز نمونه ای از باغ های ایرانی هستند و آب نمای آن هم متاثر از حوض خانه های سنتی هستند. معماری آرامگاه ابوعلی سینا در همدان مهندس سیهون بوده که در ساخت وی می توانیم نشانه هایی از عصر ابن سینا و تکامل فن آوری های جدید را مشاهده کنیم. وی در قسمت زیرین، نمایی از بناهای مصر، ایران و یونان قدیم را نشان داده و در قسمت بالایی روش معماری گنبد قابوس را نشان داده است.

کلیسای گریگوری استفان همدان یا کلیسای گریگوریان استپان از جاذبه ها و آثار تاریخی همدان و یکی از پربازدیدترین کلیساهای همدان است. همدان از معدود شهرهایی است که کلیساهای فراوانی دارد و این به علت تعداد مسیحیانی است که در این منطقه زندگی می کنند. لیسای گریگوری استفان همدان از جاذبه های تاریخی این شهر است. اهمیت این کلیسا زمانی مشخص می شود که بگوییم کلیسای گریگوری از نمادهای مهم تاریخی حضور اقلیت های مذهبی در ایران و همدان است. قدمت این کلیسا به در گذشته که جمعی از ارامنه اصفهان و تاجران ارمنی روسی و مهاجرانی که به دلیل جنگ جهانی ساکن همدان شدند، برای رفع نیازهای معنوی به فکر ساخت عبادتگاهی مختص خود بودند. در نتیجه در سال ۱۶۷۶ میلادی و مصادف با پادشاهی شاه سلیمان صفوی، این جمع از ارامنه کلیسای گریگوری استفان همدان را ساختند. جالب است بدانید که این کلیسا یک بار در اثر بلایای طبیعی و گذشت زمان رو به ویرانی بود که در سال ۱۹۳۲ میلادی با کمک خلیفه گری و مردم بازسازی و مرمت شده است. این کلیسا همچنین محل دفن بسیاری از شخصیت های شناخته شده مذهبی مانند عالی جناب دریزنیک وارتاپت کارکسیان نایب خلیفه ارامنه جلفای اصفهان و رهبر دینی ارامنه همدان و اراک و کشیش در خاچاطور و بسیاری افراد دیگر است.

 

تاریخ انتشار : 1400/08/23
کد : 20268
تعداد بازدید: 25