وبینار آموزشی آشنایی با حقوق مالکیت معنوی و ثبت اختراعات به منظور آشنایی با کلیات حقوق مالکیت فکری، آشنایی با مصادیق مالکیت فکری، حقوق پتنت و روند ثبت اختراع جستجوی پتنت و تحلیل آن و تجاری سازی اختراعات به همت بنیاد نخبگان استان همدان برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان همدان وبینارآموزشی آشنایی با حقوق مالکیت معنوی و ثبت اختراعات به منظور آشنایی با کلیات حقوق مالکیت فکری، آشنایی با مصادیق مالکیت فکری، حقوق پتنت و روند ثبت اختراع جستجوی پتنت و تحلیل آن و تجاری سازی اختراعات در روز یکشنبه مورخ 9/3/1400 از ساعت 11إلی 13 و 18 إلی    20با تدریس دکتر حسن علم خواه ( عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا) برگزار گردید.

در این وبینار دکتر علم خواه در آغاز مالکیت فکری یا معنوی را به معنای حقوق شناخته شده برای پدیدآورنده هر گونه اثر فکری و غیرمادی در دو حوزۀ مالکیت صنعتی و مالکیت ادبی هنری دانسته و عنوان نمودند مالکیت صنعتی از اختراع‌ها، طرح‌های صنعتی، علايم تجاری یا خدماتی، اسامی تجاری، حق کسب و پیشه در تجارت و همچنین مالکیت ادبی و هنری از آثار ادبی و هنری و آفریده‌های مرتبط با آن حمایت می‌کند. ایشان گفت حقوق مالکیت فکری از طرف جامعه به اشخاص به خاطر خلق آثار ادبی و معنوی، اختراعات، طرح‌ها و اسامی و نشان‌های استفاده شده در تجارت داده می‌شود و به دارنده این اختیار را می‌دهد که دیگران را از استفاده غیر مجاز از حق خود در طول دوره محدودی منع نماید.  وی در رابطه با موضوع فرآیند ثبت اختراع یکی از مهمترین ویژگی های یک اختراع موفق را ابتکاری، نو بودن و قابلیت تجاری سازی و ورود به بازار دانستند.    ایشان در ادامه به تشریح  روند گام به گام ثبت اختراع در داخل ایران و هزینه های لازم برای ثبت آن ، اجزای ثبت اختراع خارجی (در USPTO و روند PCT)، جایگاه حقوق مالکیت فکری در طرح های کسب و کار، حقوق پتنت، استثنائات ثبت، مجوز اجباری و ضمانت اجرایی،آشنایی با انواع بانکهای اطلاعات پتنت های ثبت شده دنیا، آشنایی با اجزای فنی و حقوقی پتنت و آشنایی با نحوه مطالعه پتنت های بین المللی و انواع استراتژی های تجاری سازی اختراعات پرداختند. در پایان این وبینار دکتر علم خواه پاسخگوی سوالات مطرح شده توسط شرکت کنندگان بودند.

تاریخ انتشار : 1400/03/18
کد : 20219
تعداد بازدید: 21