دیدار با برنده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و نویسنده شهیر همدانی ( دکتر پرویز اذکایی)

رئیس بنیاد نخبگان استان همدان به منظور تجلیل از مقام علمی  و فرهنگی دکتر پرویز اذکایی در محل کتابخانه تحقیقاتی‌ ـ تخصصی ایشان واقع در کتابخانه مرکزی همدان با وی دیدار و گفتگو نمودند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان درراستای برنامه های ارتباط با سرآمدان دکتر حمید بلالی  رئیس بنیاد نخبگان استان همدان به منظور تجلیل از مقام علمی  و فرهنگی دکتر پرویز اذکایی در محل کتابخانه تحقیقاتی‌ ـ تخصصی ایشان واقع در کتابخانه مرکزی همدان  در روز سه شنبه مورخ 99/12/19 با وی دیدار و گفتگو نمودند.

پرویز اذکایی (سپیتمان) به سال ۱۳۱۸ خورشیدی در همدان زاده شد، تحصیلات خود را در آن شهر و تهران و سپس در دانشگاه منچستر (انگلستان) طیّ کرد، مطالعات وی به‌طور عمده در تاریخ و فلسفه می‌باشد. در رشته‌های کتابشناسی و رجال‌شناسی و تاریخ علم نیز دارای تألیفات است. بیش از ۴۰۰ عنوان اثر از وی طبع و نشر شده، که عبارت از ۴۰ کتاب و ۷۰ رسالهٔ علمی، و مابقی گفتارهای بلند و کوتاه در دائرةالمعارف‌ها و نشریات معتبر است. دکتر اذکایی در دی ماه سال ۱۳۹۵ کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه مرکزی همدان اهدا کرد، گفت: در تاریخ ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۶ «کتابخانه تحقیقاتی‌ ـ تخصصی پرویز اذکایی» شامل ۷۵۰۰ جلد کتاب نفیس و ۶۵۰۰ جلد مجله علمی و فرهنگی در کتابخانه مرکزی همدان افتتاح شد و هم اکنون در دسترس علاقمندان قرار دارد. دکتر پرویز اذکایی مورخ و حکیم همدانی به دنبال آن بودند که ۱۴ هزار جلد کتاب و مجله علمی و ارزشمند خود را ساماندهی کند تا نسل امروز و آینده از آن برخوردار شوند.

در آغاز دکتر اذکایی ضمن تشکرازتوجه مسئولین بنیاد نخبگان به سرآمدان علمی و هنری در سطح استانی و ملی، برگزاری مراسم های  بزرگداشت مشاهیر درگذشته و نخبگان مقیم خارج ازکشور توسط بنیاد ملی نخبگان را بسیار مهم  و ارزشمند دانستند.

 در ادامه دکتر بلالی با اشاره به آثار گرانبهای علمی استاد اذکایی از ایشان به عنوان یکی از بزرگان و مشاهیراستان نام برده وبزرگداشت و تقدیر از سرآمدان  را از رسالت های مهم بنیاد ملی نخبگان و به تبع آن بنیاد های نخبگان استانی جهت معرفی این بزرگان به جامعه جهت زمینه سازی برای حضور آنان در چرخه خدمت به جامعه  و به منظور الگو سازی و اثرگذاری بیشتر برای نسل جوان عنوان نمودند.

درپایان این دیدار سرکار خانم عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه های عمومی با بیان اینکه دکتر اذکایی در دی ماه سال ۱۳۹۵ کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه مرکزی همدان اهدا کرد، گفت: در تاریخ ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۶ «کتابخانه تحقیقاتی‌ ـ تخصصی پرویز اذکایی» شامل ۷۵۰۰ جلد کتاب نفیس و ۶۵۰۰ جلد مجله علمی و فرهنگی در کتابخانه مرکزی همدان افتتاح شد و هم اکنون در دسترس علاقمندان قرار داردوی خاطر نشان کرد دکتر اذکایی منزل مسکونی خویش واقع در کوی شکریه همدان را وقف کرده تا به یک کتابخانه عمومی با مدیریت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بدل شود. این مجموعه توسط دکتر اذکایی به نام «خانه فرهنگی روانشاد میرزا کاظم اذکایی مدیر» یا کتابخانه عمومی کوی شکریه همدان نامگذاری شده است.

 

* (گزارش تصویری) *

تاریخ انتشار : 1399/12/25
کد : 20197
تعداد بازدید: 53