اولین همایش ملی ابریشم ایران

بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
برگزاری مراسم تکریم و تقدیر از برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی و سایر منتخبین توسط بنیاد نخبگان استان همدان مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان همدان مراسم تکریم و تقدیر بنیاد نخبگان استان همدان از برگزیدگان جشنوارۀ خوارزمی در روز شنبه مورخ 20/3/ 96 با حضور 130 تن از نخبگان، مستعدین، مشمولین جوایز و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان، روسای دانشگاه ها و جناب آقای مهندس سامری از کار آفرینان موفق استان در سالن کنفرانس تالار پذیرایی مجلل رویال برگزار گردید.

ابتدا رئیس بنیاد نخبگان استان همدان ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمدگویی به حاضرین در جلسه و تبریک ایام ماه مبارک رمضان با اشاره به روش های کسب درآمد و ثروت در کشور ازجمله فروش نفت و گاز و با تاکید بر این نکته که این روش ها دیگر در جوامع توسعه یافتۀ امروزی منسوخ شده و با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر پاسخگوی مناسبی برای پیشرفت و توسعۀ کشورها نمی باشد; در عصر حاضر دستیابی به علم نوینی را که در این مسیر بتواند به کسب در آمد، ثروت، کار آفرینی و در نهایت توسعه بیانجامد را مهمترین نیاز کشورهای در حال توسعۀ امروزی برشمردند.

دکتر مجذوبی از این علم به عنوان « اقتصاد دانش بنیان » نامبرده و با ارائۀ تعریفی از آن به عنوان ( صنایعی که در آن سطح بالایی از سرمایه گذاری در نوآوری و ابداعات جدید صورت گرفته و در آن تمامی صنایع و کسب وکارها به فراخور نیاز خود از توزیع و کاربرد دانش  و تحقیق و پژوهش در پیشبرد اهداف خود بهره می برند، رشد وشکوفایی اقتصاد دانش بنیان را در گرو وجود چارچوب های اقتصادی – اجتماعی -  سیاسی در یک کشور و بستر سازی و وجود محیط مناسب برای تجارت و  سرمایه گذاری و صرف هزینۀ بالا در تحقیق و پژوهش دانسته که این تحقیق و پژوهش  به فن آوری تبدیل شده که در نهایت به تولید کالا و خدمات و ثروت می انجامد، ثروت به قدرت و قدرت به ثروت کمک میکند و وجود قدرت و ثروت  با هم موجب توسعه می گردد. همچنین ایشان بیان کردند که هرگاه علم به فناوری تبدیل و تجاری سازی شده و به دنبال آن اشتغال ایجاد شود صادرات نیز افزایش می یابد.

در ادامه آقای مهندس سامری در آغاز ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع نخبگان استان همدان، مهمترین مسئلۀ قابل طرح در این جلسه را بررسی انرژی های حاکم بر این سیاره در آینده ای نه چندان دور که نسل های آینده را تحت تأثیر قرار خواهد داد عنوان کردند، زیرا انرژی برق تمامی روابط انسان ها اعم از روابط اجتماعی ، اقتصادی  و سیاسی آنان را تحت تأثیر خود قرار می دهد. مهندس سامری مطالعات عمیق خود در حوزۀ انرژی های پاک در سالهای گذشته را که منتج به تأسیس نیروگاه های خورشیدی شده است را مهمترین دلیل در جهت پایلوت بودن استان همدان درحوزۀ انرژی های پاک دانستند. در ادامه ایشان یکی از مهمترین مشکلات غالب در این مسیر را از جنبۀ اقتصادی دانسته و مطالعات عمیق در حوزۀ بانکداری بین المللی در جهت سرمایه گذاری خارجی را زمینه ای برای هموار کردن و تسهیل روند ورود سرمایه گذار خارجی دانستند.سپس ایشان خود را اولین ایرانی دانستند که موفق شده است مسیر آوردن سرمایه از خارج به داخل کشور را هموار نماید.

وی دلیل مهمی را که باعث تأسیس نیروگاه توسط ایشان در همدان شده است را تهدیدهای زیست محیطی، تخریب منابع و آلودگی های غیر منطبق با محیط زیست دانستند، بنابراین وی سرمایه گذاری در حوزۀ انرژی های پاک را یک ابزار کلیدی و راهبردی مناسب جهت زمینه سازی تغییر در نگرش  و دانش آحاد جامعه نسبت به آثار پیامدهای تصمیمات آنها بر روی محیط زیست و تحقق توسعۀ پایدار می باشد. مسئلۀ مهم این است آیا مانند گذشتگان این لیاقت و کفایت در مغز و روش ما مهیا است تا بتوانیم 100 سال آینده را برای آیندگان حفظ کنیم. وی عنوان کرد بنده به دليل افزايش روز افزون نياز بـه انـرژي و محدوديت منابع فسيلي از يك سو و افزايش آلودگي محـيط زيـست ناشـي از سوزاندن اين منابع از سوي ديگر روز های بسیار سختی را برای مردمان سرزمینم پیش بینی میکنم. مهندس سامری مهمترین فلسفۀ تأسیس نیروگاه های خورشیدی در استان همدان را عدم تولید آلودگی های زیست محیطی و عدم استفاده از سوخت های فسیلی، عدم آسیب به محیط زیست، عمر مفید و تجدید پذیر بودن این منابع و استفاده نکردن از بتن در ساختار این نیروگاه ها عنوان کردند.

وی در پایان مهمترین دستاورهای خود در حوزۀ انرژی های پاک را تأسیس دو نیروگاه امیر کبیر و خلیج فارس و سه نیروگاه در دست احداث با نام های شهدای همدان، بوعلی سینا و باباطاهر عریان در استان همدان عنوان کردند.

در پایان مراسم نیز از کلیۀ برگزیدگان هیجدهمین جشنوارۀ جوان، دانش آموزی و دانشجویی خوارزمی، مخترعین برگزیدۀ سطح  بنیاد ملی نخبگان، برگزیدگان پسا دکترای و دکتر کاظم آشتیانی با اهداء جوایز و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.