ماه مبارک رمضان مبارکباد

جشنواره اختراعات رویش البرز

اولین همایش ملی ابریشم ایران

ثبت نام نهمین جشنواره فارابی

بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
برگزاری نشست تخصصی بررسی حقوق شهروندی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان همدان نشست نخبگانی در خصوص ابلاغیۀ رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با حضور سرکار خانم دکتر الهام امین زاده (دستیار محترم رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی) –  جناب آقای دکتر غلامحسین مجذوبی ( رئیس بنیاد نخبگان استان همدان) - جناب آقای الهی تبار ( معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان)- جناب آقای دکتر غلامی ( رئیس دانشگاه بوعلی سینا )- جناب آقای دکتر جامه بزرگی ( رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان)- جناب آقای دکتر ستار عزیزی ( قائم مقام کمیتۀ علمی کنگرۀ بین اللمللی حقوق شهروندی در تهران) و جمعی از نخبگان، اساتید و دانشجویان برجسته و برتر استان در روز پنجشنبه مورخ 96/2/7 از ساعت 15 إلی  17  در سالن فجر دانشگاه بوعلی سینا برگزار گردید.

خلاصه سخنان دکتر مجذوبی:

در آغاز رئیس بنیاد نخبگان ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمدگویی به حاضرین در جلسه و ابراز خرسندی از حضور دستیار محترم رئیس جمهور محترم در جمع نخبگان استان همدان و تاکید بر این نکته که بنیاد نخبگان یک بنیاد فرا جناحی بوده و اکثریت تشکل های دانشجویی در این جلسه حضور دارند مخاطبان اصلی حقوق شهروندی را دانشجویان و جوانان دانستند. دکتر مجذوبی با اشاره به این مطلب که حقوق و حقوق شهروندی عمدتاً سوغات غرب تلقی شده در حالی این مسئله یک دستاورد بشری است و تاریخ و منابع اسلامی ما چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام در رابطه با حقوق شهروندی بسیار غنی می باشد که می توان به منشور کوروش،  نامۀ مالک اشتر به امام علی (ع) و فرمان 8 ماده ای امام خمینی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد، ایشان مشکل اساسی ما در زمینۀ حقوق شهروندی را در عدم فرهنگ سازی مناسب برای آگاه ساختن مردم از سوی مسئولین در مطالبۀ حقوق عمومی خود عنوان کرده و ابراز امیدواری نمودند با تدوین منشور حقوق شهروندی دولتمردان و مسئولین نظام بتوانند گامی موثر در راستای اهتمام به اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی مربوط به ایفای وظیفۀ شرعی و قانونی نظارت همگانی و تحکیم حقوق شهروندی در پیشبرد حقوق فردی و اجتماعی شهروندان بردارند. ایشان با طرح این سوال که چرا بعد از گذشت حدوداً نیم  قرن از انقلاب اسلامی مردم و مسئولین ما هنوز راجع به حقوق شهروندی صحبت می کنند در حالی که این حقوق سالهاست در کشورهای توسعه یافته نهادینه شده است سخنان خود را به پایان بردند.

سپس دکتر عزیزی ضمن تشکر از حضور سرکار خانم دکتر امین زاده در استان همدان وظیفۀ ایشان در نظارت و پیگیری تعهدات دولت و مسئولیت مهم ایشان در امور حقوق شهروندی و وظیفۀ خطیر پیشنهاد برنامه و خط مشی مربوط به اجرای منشور حقوق شهروندی را بسیار مهم ارزیابی کرده و ابراز امیدواری نمودند با توجه به توانمندیها علمی ایشان این وظیفه را به نحو احسن انجام دهند و بر همگی لازم دانستند ایشان را در رسیدن به مقصد یاری دهند.

دستیار ویژۀ رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی ضمن تشکر از استانداری همدان حضور در جمع نخبگان و دانشجویان را فرصتی مغتنم در جهت دریافت ایده ها و نظرات ارزشمند در دستیابی به اهداف مهّم و اجرای هر چه بهتر این منشور دانستند. ایشان با تأکید بر این نکته که قانون اساسی در هر کشور هندسۀ قدرت می باشد و حقوق اساسی مردم در آن گنجانده شده است. تدوین منشور را در راستای تحقق بخشیدن به مواد مندرج در این قانون عنوان کردند.

در ادامه دکتر جعفری  با تأکید بر این موضوع که در حقوق همیشه الزام و ضمانت اجرا مکمل یکدیگر هستند مهمترین قسمت حقوق شهروندی را در بحث ضمانت اجرا دانسته و با این تعبیر که اگر بهترین رأی صادره با بدترین اجرا همراه باشد بسیار بدتر از بهترین رأیی خواهد بود که با بهترین اجرا همراه باشد. حتی اگر یک حق مورد نظر باشد  واین حق به بهترین شکل ممکن در جامعه اجرا شود بسیار بهتر از اقسام حقوق شهروندی می باشد که در حد شعار و شعار گونه باقی بماند. توصیۀ حقوقی ایشان به تشکیل دادگاه ویژۀ حقوق شهروندی در راستای منشور حقوق شهروندی در جهت احقاق حقوق تضییع شده افراد و ایجاد یک نهاد سازمانی فراقوه ای متشکل از قوای سه گانه که به راحتی بتواند نظارت و رصد بر حقوق شهروندی و ارتقای آن در سطح جامعه را به همراه داشته باشد از مهمترین مباحث مطرح شده توسط ایشان در این جلسه بود.

دکتر امین زاده به ارائۀ گزارشی در مورد اقدامات و دستاوردهای حقوقی دولت یازدهم پرداختند زیرا ایشان اعتقاد راسخ بر این داشتند که کلیۀ حقوق در کشور ما بسیار محجور است و دست مایۀ بسیاری از اقدامات و سیاستگذاری ها و تصمیمات ما باید دارای مبانی محکم حقوقی باشد تا بتوان از اثرات ارزشمند آن بهرۀ کافی را برد تا به یک حکمرانی مطلوب نائل آییم. در همین راستا با آسیب شناسی های انجام گرفته 20 هزار کارشناس، معاون کل و مدیر حقوقی در تهران، شهرستان ها و در سطح وزاتخانه ها شناسایی گردید که عمر حضور این کارشناسان در دولت در نهایت به 3 تا 7 سال میرسید و دولت را از داشتن یک حقوقدان ورزیده در دفاع از حقوق بیت المال محروم میکرد. در همین راستا بستگی به ظرفیت ها و پتانسیل هر استان 82 عنوان آموزش شناسایی گردیدکه در مورد نحوۀ لایحه نویسی، دفاع از بیت المال ، قانون بودجه،  دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری، حقوق بین اللملل برای استانهای که آبهای مرزی داشتند نهادینه گردید و دستگاه های مربوطه آموزش های لازم را دریافت نمودند. بحث مستند سازی املاک موقوفه به اسناد دولتی برای جلوگیری از مطالبۀ آن ها از سوی ورثه، استفاده از نظرات، ایده ها و پیشنهادات حقوقدانان بین اللملل وطنی در نگارش متن برجام، تصویب قانون متقابل در مورد صدور احکام به نفع شهروندان ایرانی که شیمیایی شده ، شهدای غواص، افراد کشته شده به دست اشرار( ریگی) در جنوب شرق که به نحوی از انحا از سوی آمریکا هدایت شده اند، از جمله دستاوردهایی بودند که دکتر امین زاده به آن اشاره داشتند. ایشان با تمجید و تشکر از عملکرد بنیاد نخبگان که با توجه به نظر سنجی های بعمل آمده از میزان و نوع عملکرد دستگاه های اجرایی، از مخاطبان و دانشجویان آن سازمان حائز بیشترین امتیاز گردیده است تشکر نموده و موفقیت این نهاد نوپا را در گرو عدم وجود بوروکراسی اداری، میزان خدمت رسانی به ارباب رجوع  و پنجرۀ واحد که در این منشور پیش بینی شده است دانستند.

در پایان نمایندگان تشکل های دانشجویی به ارائۀ سؤالات خود در  مورد منشور حقوق شهروندی پرداخته ودر این زمینه پاسخ های لازم را در یافت نمودند.